Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CALVIN KLEIN Single Breasted Collar Gray Striped Polyester Blend Blazer Size 4
$27.00 $21.60
Beautiful Blazer in excellent condition – Blazer has 2 faux pockets
Material: Polyester-Rayon – Lining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 29’’(14.5×2)
Armpit to armpit: 35″(17.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:25.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 4 |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Chest Size | 35 in |
| Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Theme | Royal |
| Pattern | Stiped |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Type | Blazer |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Color | Gray |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel", "Workwear"] |
| Set Includes | Jacket |
| Lining Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Beautiful Blazer in excellent condition – Blazer has 2 faux pockets
Material: Polyester-Rayon – Lining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 29’’(14.5×2)
Armpit to armpit: 35″(17.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:25.5″















Reviews
There are no reviews yet.