Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CALVIN KLEIN Women 1PC Black Polyester Metallic Lined Open Front Blazer Size 6
$32.00 $25.60
Beautiful and elegantSuit in excellent condition
Material & Lining:Polyester / Suit has 2 Pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 20”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | Yes |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Zipped pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Open Front |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Metallic |
| Set Includes | Jacket |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Beautiful and elegantSuit in excellent condition
Material & Lining:Polyester / Suit has 2 Pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 20”



















Reviews
There are no reviews yet.