Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Women Polyester Rayon Stretch Pant 2 Suit 4 Charcoal Gray 2PC
$54.97 $43.98
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining– Suit has 2 faux pockets – Pant has 2back faux and 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22”
Pant: Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 11” -Inseam: 32.5″ -Length: 42” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2-4 |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 2-4 |
| Rise | 11 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Stretch |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining– Suit has 2 faux pockets – Pant has 2back faux and 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22”
Pant: Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 11” -Inseam: 32.5″ -Length: 42” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.