Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Carissimo Polyester Skirt Suit Top Size 22 Black Gold Collared Cocktail 3PC
$69.97 $55.98
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elasticon Waist
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 39″(19.5×2)-Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff:24.5” -Length: 31”
Top: Pit to pit: 52″(26×2)- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2) – Hips: 53″(26.5×2)- Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 54 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Gold |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Metal |
| Hip Size | 53 in |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Carissimo |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elasticon Waist
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 39″(19.5×2)-Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff:24.5” -Length: 31”
Top: Pit to pit: 52″(26×2)- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2) – Hips: 53″(26.5×2)- Length: 33.5”























Reviews
There are no reviews yet.