Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Chaps By Ralph Lauren Men Wool Gray Striped Suit 48R Pants 36×28.5 Vest 3PC
$100.00 $80.00
Suit and Pant have Lining – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 32”
Vest: Pit to pit: 44″(22×2) – Length: 21.5”
Pant: Waist: 37″(18.8×2) – Rise: 14” -Inseam: 29″ -Length: 40” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 48 R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 29 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Material | Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Single-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit Vest |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Chaps by Ralph Lauren |
Suit and Pant have Lining – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 32”
Vest: Pit to pit: 44″(22×2) – Length: 21.5”
Pant: Waist: 37″(18.8×2) – Rise: 14” -Inseam: 29″ -Length: 40” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1″









































Reviews
There are no reviews yet.