Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Chiari Angelico Super 120 Wool Men Dress Pants Size 34R Gray Made In Italy
$59.97 $47.98
Material: Wool
Pant has 2 back pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 34″(17×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 32.5″ – Length:43’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Italy |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Wedding", "Workwear"] |
| Size | 34R |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Rise | 13.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 33 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Front Type | Flat Front |
| Material | 100% Wool Super 100's |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Chiari |
Material: Wool
Pant has 2 back pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 34″(17×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 32.5″ – Length:43’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.0″





















Reviews
There are no reviews yet.