Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
COACH Portia Winter Suede Boots Size 9B Tan Plush Shearling Spill Seams Sporty
$74.97 $59.98
The Portia boots by COACH ground a fun cold-weather look with plush
shearling spill-seams
Has a sporty sneaker-inspired base
Product Features
Suede
Rubber sole
Pieced, dyed genuine shearling
Fur origin: Turkey
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure | Pull On |
| US Shoe Size | 9 |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Platform Height | 1 in |
| Calf Width | Regular |
| Fabric Type | Shearling |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Slip-On |
| Outsole Material | Rubber |
| Features | ["Comfort", "Cushioned", "Lined"] |
| Season | Winter |
| Shoe Shaft Style | Mid-Calf |
| UK Shoe Size | 7 |
| Pattern | Solid |
| Character | Boots |
| EU Shoe Size | 40 |
| Color | Tan |
| Lining Material | Shearling |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Wedge |
| Model | Coach Portia |
| Theme | Nature |
| Shoe Width | B |
| Upper Material | Suede |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Coach |
The Portia boots by COACH ground a fun cold-weather look with plush
shearling spill-seams
Has a sporty sneaker-inspired base
Product Features
Suede
Rubber sole
Pieced, dyed genuine shearling
Fur origin: Turkey



























Reviews
There are no reviews yet.