Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Collections For le Suit Polyester Pant Suit 14 White Peak Collar 2PC Pockets New
$76.97 $61.58
Material& Lining: Polyester
Blazer has Lining–Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 24”
Pant: Waist:36″(18×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31″ – Length: 42.5” – Leg Opening:10.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material& Lining: Polyester
Blazer has Lining–Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 24”
Pant: Waist:36″(18×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31″ – Length: 42.5” – Leg Opening:10.5″ – Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.