Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Collections For Le Suit Polyester Pant Suit Size 8 Light Gray Notch Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 31″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 13.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 31″ – Length: 42”























Reviews
There are no reviews yet.