Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Collusion Wide Leg Pants Skirt Green Metallic Size 6R Satin Like Side Zip
$29.97 $23.98
The COLLUSION Wide Leg Pants Skirt in green metallic size 6R are a stylish and
versatile addition to any woman’s wardrobe.
Features:
Made from polyester knit fabric
Flat front design with a side zip closure for easy wear.
Wide-leg style offers a
comfortable and on-trend fit
Waist: 15’’- Hips: 19.5’’-inseam:30’’- Rise:13’’-Length:41.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | Metallic |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pants |
| Features | ["Easy Care", "Lightweight"] |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Machine Washable |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Green |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | Sri Lanka |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | COLLUSION |
The COLLUSION Wide Leg Pants Skirt in green metallic size 6R are a stylish and
versatile addition to any woman’s wardrobe.
Features:
Made from polyester knit fabric
Flat front design with a side zip closure for easy wear.
Wide-leg style offers a
comfortable and on-trend fit
Waist: 15’’- Hips: 19.5’’-inseam:30’’- Rise:13’’-Length:41.5’’

















Reviews
There are no reviews yet.