Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Cynthia Rowley Campbell Ruffle Dress 2 Geometric Puff Sleeves Fitted Waist Zip
$90.97 $72.78
Material: Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 25″ (13.5×2) – Shoulder to cuff: 21” – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 45 in |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Neckline | Collarless |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Purple |
| Sleeve Type | Puff Sleeve |
| Material | 100% Cotton |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Style | ["Chiffon", "Cotton"] |
| Theme | City |
| Features | ["Collarless", "Lightweight"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Cynthia Rowley |
Material: Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 25″ (13.5×2) – Shoulder to cuff: 21” – Length: 42”



























Reviews
There are no reviews yet.