Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
DANA BUCHMAN Silk Dress Cropped Size 4 Pink Fit Flare Minimalist Square Neck 2PC
$49.00 $39.20
Material: Silk & Lining: Polyester
Suit and dress are fully lined – Long slit on the left bottom of the dress
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:7” – Length: 15.5”
Dress: Pit to pit: 30″(15×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 47.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Christening|Party/Cocktail|Wedding |
| Hips | 40 in |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Peak Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Cropped |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Silk|Polyester – Stretch |
| Set Includes | Dress|Jacket |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | City|Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Dana Buchman |
Material: Silk & Lining: Polyester
Suit and dress are fully lined – Long slit on the left bottom of the dress
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:7” – Length: 15.5”
Dress: Pit to pit: 30″(15×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 47.5”

























Reviews
There are no reviews yet.