Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
DBY USA Vintage 80s Cotton Rayon Dress Size 15/16 Floral Cowgirl Belted Pleated
$45.97 $36.78
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 40 “(20×2)
Shoulder to cuff: 10”
Pit to pit: 37″(18.5×2)
Waist: 28″(14×2)
Length: 47”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Occasion | Special Occasion |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 26 in |
| Color | Red |
| Material | Cotton-Rayon |
| Size (Women's) | 15/16 |
| Size Type | Regular |
| Style | Flared |
| Original/Reproduction | Original |
| Waist to Hem | 30 in |
| Look | Rockabilly |
| Shoulder to Shoulder | 34 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Shoulder to Hem | 10 in |
| Brand | DBY USA |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 40 “(20×2)
Shoulder to cuff: 10”
Pit to pit: 37″(18.5×2)
Waist: 28″(14×2)
Length: 47”





























Reviews
There are no reviews yet.