Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Dr Martens Air Wair 1460 Leather Boots 6M Cherry Red Combat Work 8 Eye Lace Up
$145.00 $116.00
Dr Martens Air Wair 1460 Leather Boots 6M Cherry Red Combat Work 8 Eye Lace Up
Unisex Boots
Smooth – durable and famously stiff to start
this leather can be polished to a dapper shine or artfully scuffed-up depending on your preference.
the upper and sole are heat-sealed and sewn together, providing more comfort and durability for years to come.
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 4.0 in |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure | Lace Up |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel", "Workwear"] |
| US Shoe Size | 6 |
| Platform Height | 1 in |
| Calf Width | Medium |
| Fabric Type | Soft leather |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Accents | Lace |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Outsole Material | Leather |
| Style | Combat |
| Features | Comfort |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Shoe Shaft Style | Ankle |
| UK Shoe Size | 5 |
| Pattern | Solid |
| Character | Boots |
| EU Shoe Size | 38 |
| Color | Cherry Red |
| Lining Material | Leather |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Flat |
| Model | Dr Martens Air Wair 1460 |
| Theme | ["City", "Punk"] |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Leather |
| Insole Material | Leather |
| Product Line | Dr. Martens 1460 |
| Item Condition | New without box |
| Brand | Dr. Martens |
Dr Martens Air Wair 1460 Leather Boots 6M Cherry Red Combat Work 8 Eye Lace Up
Unisex Boots
Smooth – durable and famously stiff to start
this leather can be polished to a dapper shine or artfully scuffed-up depending on your preference.
the upper and sole are heat-sealed and sewn together, providing more comfort and durability for years to come.



























Reviews
There are no reviews yet.