Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EE:SOME Polyester Skirt Size M Multicolor Tiered Ruffle Flounce Hem Midi New
$25.97 $20.78
- A vibrant multicolor piece with a tiered ruffle flounce hem.
- Made from lightweight polyester, this midi-length skirt features a floral pattern, zip closure, and a bohemian theme.
- The skirt is machine washable and designed by Max Studio, offering a stylish and versatile option for the spring, summer, and fall seasons.
Approximate measurements
Waist: 15.5”
Hips: 21”
Length: 36”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Floral |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | M |
| Garment Care | Machine Washable |
| Hips | 42 in |
| Color | Multicolor |
| Material | Polyester |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Skirt Length | Midi |
| Style | Maxi |
| Theme | ["Bohemian", "Flower"] |
| Features | Lightweight |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Max Studio |
- A vibrant multicolor piece with a tiered ruffle flounce hem.
- Made from lightweight polyester, this midi-length skirt features a floral pattern, zip closure, and a bohemian theme.
- The skirt is machine washable and designed by Max Studio, offering a stylish and versatile option for the spring, summer, and fall seasons.
Approximate measurements
Waist: 15.5”
Hips: 21”
Length: 36”



















Reviews
There are no reviews yet.