Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Emily Cotton Stretch Skirt Suit 18 Fuchsia Short Sleeves Belted Pockets 2PC New
$76.97 $61.58
Material: Spandex-Cotton & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 8”- Length: 26”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 23.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Emily |
Material: Spandex-Cotton & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 8”- Length: 26”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 23.5”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.