Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Polyester Skirt Suit Size 10 Red Short Sleeves Pockets Square collar 2PC
$41.97 $33.58
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 23.5”

























Reviews
There are no reviews yet.