Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Women 2PC Gray Polyester Lined Notch Collar Slim Fit Pant Suit Size 6
$46.97 $37.58
Material & Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets- Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 41.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets- Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 41.5”























Reviews
There are no reviews yet.