Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Women 2PC Polyester Skirt Suit Size 22W Gold Lined Shawl Collar
$47.97 $38.38
Material: Nylon-Polyester & Lining: Polyester / Suit and Skirthave Lining
Suit has 2 front pockets – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 51″(25.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 55″(27.5×2) – Length: 28”- Interior Hem: 1.3″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 22W |
| Hips | 50 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 51 In |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Material: Nylon-Polyester & Lining: Polyester / Suit and Skirthave Lining
Suit has 2 front pockets – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 51″(25.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 55″(27.5×2) – Length: 28”- Interior Hem: 1.3″

























Reviews
There are no reviews yet.