Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Emporio Armani Vintage Men Wool Pants Slacks 36×35 Gray Striped Old Money Luxury
$98.97 $79.18
Material: Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets-Loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 36″(18×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 35.5″ – Length:45.5” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 2.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 36 |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 35 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Lightweight", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 36 in |
| Color | Gray |
| Suspender Buttons/Belt Loops | Belt Loops |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Wool |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Theme | ["Designer", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emporio Armani |
Material: Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets-Loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 36″(18×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 35.5″ – Length:45.5” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 2.5″





















Reviews
There are no reviews yet.