Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Enyce men Vtg Velour Track Pant Suit Set XXL Full Zip Athleisure Y2K Blue Red
$85.99 $68.79
Material: Cotton – Polyester
Few removable tiny stains on the white part of the arm
Pant 2 side pockets & 1 back pocket – Pant has elastic & adjustable lace on waist-Zip on end leg
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 48” (24×2)-Chest: 54” (27×2)-Shoulder to cuff: 27’’-Length: 31’’
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14” -Inseam: 31.5″ – Length: 43.5’’
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Chest | 54 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Activewear", "Casual", "Travel"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 2XL |
| Fabric Type | Velour |
| Accents | Zipper |
| Vintage | Yes |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 31.5 in |
| Waist | 40 in |
| Style | Sweatpants |
| Features | ["Adjustable Strap", "Adjustable Waist", "Easy Care", "Pockets", "Side Stripe", "Wrinkle Resistant", "Zip Pocket"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Red-Blue-White |
| Set Includes | Track Pants |
| Material | Polyester |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Tracksuit |
| Leg Style | Straight |
| Theme | ["Disco", "Hip Hop"] |
| Country of Origin | Indonesia |
| Performance/Activity | ["Gym & Training", "Hiking", "Motorcycle"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | enyce |
Material: Cotton – Polyester
Few removable tiny stains on the white part of the arm
Pant 2 side pockets & 1 back pocket – Pant has elastic & adjustable lace on waist-Zip on end leg
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 48” (24×2)-Chest: 54” (27×2)-Shoulder to cuff: 27’’-Length: 31’’
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14” -Inseam: 31.5″ – Length: 43.5’’

































Reviews
There are no reviews yet.