Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picne Polyester Skirt Suit Size 20W Silver Wrap Stretch Waist Timeless 2PC
$58.97 $47.18
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 25”
Skirt: Waist: 39″(19.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 28”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 20W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 50 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 39 in |
| Color | Silver |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 52 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 25”
Skirt: Waist: 39″(19.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 28”



























Reviews
There are no reviews yet.