Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE 2PC Polyester Pant Suit Size 14 Navy Blue Notch Collar Lined 2PC New
$76.97 $61.58
Material &Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets-Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 25.5”
Pant: Waist:35″(17.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material &Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets-Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 25.5”
Pant: Waist:35″(17.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 42”























Reviews
There are no reviews yet.