Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE BLACK LABEL 2PC Silver Polyester Stand Up Collar Dress Suit Size 2
$58.00 $46.40
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 16”
Dress: Pit to pit:34″ (17×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length:37”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 16”
Dress: Pit to pit:34″ (17×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length:37”























Reviews
There are no reviews yet.