Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Black Label Polyester Stretch Skirt 4 Suit 6 Purple Open Front 2PC
$72.97 $58.38
New With Tags – color is purple
Material &Lining: Polyester / Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit (Size 6) : Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5’’ – Length: 22.5”
Skirt (Size 4): Waist: 30″(15×2) – Hips:37(18.5×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4-6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
New With Tags – color is purple
Material &Lining: Polyester / Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit (Size 6) : Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5’’ – Length: 22.5”
Skirt (Size 4): Waist: 30″(15×2) – Hips:37(18.5×2) – Length: 23”

















Reviews
There are no reviews yet.