Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Black Striped Polyester Stretch Lined Career Blazer Size 18W
$23.97 $19.18
Material and lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff:24” – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 49 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 18W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Evan Picone |
Material and lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff:24” – Length: 25.5”

















Reviews
There are no reviews yet.