Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Polyester Rayon Stretch Skirt Suit Size 12P Gray Pinstriped 2PC New
$73.97 $59.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:23”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(21×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Pleated"] |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Pinstripe |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:23”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(21×2) – Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.