Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Polyester Spandex Skirt Suit Size 10P Beige Striped Lined 2PC
$47.97 $38.38
Material: Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Christening"] |
| Size | 10P |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material: Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.