Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Women 2PC Polyester Dress Suit Size 10P Beige Stand Up Collar Lined
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 18”- Length: 18.5”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 35″ (17.5×2) -Hips: 40″(20×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 18”- Length: 18.5”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 35″ (17.5×2) -Hips: 40″(20×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.