Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Women Polyester Stretch Dress 8 Suit 10 Lavender 3/4 Sleeves 2PC
$47.97 $38.38
Material: Polyester-Stretch& Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 22”
Dress: Pit to pit: 37″(18.5×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 36.5” – InteriorHem: 1.8″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8-10 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Lavender |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Stretch"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material: Polyester-Stretch& Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 22”
Dress: Pit to pit: 37″(18.5×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 36.5” – InteriorHem: 1.8″



























Reviews
There are no reviews yet.