Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Women Skirt Suit Size 12P Honey Polyester Lined Cocktail 2PC
$52.97 $42.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 21.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Christening"] |
| Hips | 42 in |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Honey |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 21.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23.5”





























Reviews
There are no reviews yet.