Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Free People French Girl Metallic Belted Sweater Dress Size L Gold Mini Knit Y2k
$32.97 $26.38
Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 34″ (17×2)- Shoulder to cuff: 24” – Waist: 36″ (18×2) – Hips: 43″(21.5×2) -Length: 38.5” – Interior Hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Neckline | High Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | L |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Glitter |
| Dress Length | Short |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | ["Mini", "Sweater Dress"] |
| Features | ["Belted", "Fitted", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Chest | 34 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Strap Type | N/A |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold |
| Material | Cotton-Lurex-Rayon |
| Size Type | Regular |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Character Family | N/A |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Free People |
Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 34″ (17×2)- Shoulder to cuff: 24” – Waist: 36″ (18×2) – Hips: 43″(21.5×2) -Length: 38.5” – Interior Hem: 0.5″























Reviews
There are no reviews yet.