Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Fubu The Collection Suit 46R Pants 41Rx30 Brown Striped Double Vented Lined New
$120.00 $96.00
Suit has 3 pockets -3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 41″(20.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 32.5”
Pant: Waist: 38 “(19×2) – Rise: 16” -Inseam: 30″ -Length: 36.5” – Leg Opening: 11.5″ – Interior Hem: 3″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 46R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Material | Polyester-Spandex |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Fubu The Collection |
Suit has 3 pockets -3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 41″(20.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 32.5”
Pant: Waist: 38 “(19×2) – Rise: 16” -Inseam: 30″ -Length: 36.5” – Leg Opening: 11.5″ – Interior Hem: 3″





































Reviews
There are no reviews yet.