Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
GARFIELD & MARKS 2PC Blue Polyester Triacetate Lined Mid Skirt Suit Size 16
$49.97 $39.98
Material: Triacetate-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:21”- Length: 36”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 26.5” – Interior Hem: 1.8″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Triacetate"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 47 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Garfield & Marks |
Material: Triacetate-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:21”- Length: 36”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 26.5” – Interior Hem: 1.8″

























Reviews
There are no reviews yet.