Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Giorgio Armani Le Collezioni Men Windbreaker Jacket Size 42 Beige Made In Italy
$166.00 $132.80
Jacket is water resistant
Jacket has lining – 2 zipped pockets-inner pocket
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 43″(21.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)
– Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 24.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Microfiber-Nylon |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Chest Size | 50 in |
| Size | 42 |
| Color | Beige |
| Lining Material | Rayon |
| Fabric Type | Microfiber |
| Accents | Zipper |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Jacket |
| Style | Windbreaker |
| Theme | ["Designer", "Preppy"] |
| Features | ["Full Zip", "Lightweight", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Giorgio Armani |
Jacket is water resistant
Jacket has lining – 2 zipped pockets-inner pocket
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 43″(21.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)
– Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 24.5”



























Reviews
There are no reviews yet.