Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Giovanna Signature 2PC Skirt Suit 14 White Green Stunning Feminine Collarless
$87.00 $69.60
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White-Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 46 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Giovanna Signature |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 33.5”





























Reviews
There are no reviews yet.