Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
GMI Women Polyester Skirt Suit Size 18W Purple Lined Collarless Cocktail 2PC
$47.97 $38.38
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets – Skirt has elastic on Waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 29”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 33”- Interior Hem: 1.3″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18W |
| Hips | 52 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Embroidered", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 50 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Special Occasion |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | GMI |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets – Skirt has elastic on Waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 29”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 33”- Interior Hem: 1.3″



























Reviews
There are no reviews yet.