Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Goldberh Women Faux Fur Ski Jacket Size M plaid Full Zip Stand Up Collar Pockets
$300.00 $240.00
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Pit to pit:28.5”
Shoulder to cuff:20”
Length:29”
The only call out is the snap button missing on the left pockets
Jacket is oversized and give room for movement – ideal for skiing activities
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Chest | 28.5 in |
| Pattern | Plaid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Outer Shell Material | Faux Fur |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Zipper |
| Occasion | ["Casual", "Travel"] |
| Size | M |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | White-blue-pink |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Jacket |
| Theme | Ski |
| Style | Parka |
| Features | ["Full Zip", "Lined", "Pockets"] |
| Season | Winter |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Goldbergh |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Pit to pit:28.5”
Shoulder to cuff:20”
Length:29”
The only call out is the snap button missing on the left pockets
Jacket is oversized and give room for movement – ideal for skiing activities























Reviews
There are no reviews yet.