Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
GUESS Los Angeles Black White Cotton Stretch Professional Elegant Blazer Size 4
$38.00 $30.40
Beautiful Blazer in excellent condition – Blazer has 2 faux pockets – On vent
Material: Cotton-Spandex – Lining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 29’’(14.5×2) / Armpit to armpit: 31″(15.5×2) / Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:26″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 31 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Button |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | GUESS |
Beautiful Blazer in excellent condition – Blazer has 2 faux pockets – On vent
Material: Cotton-Spandex – Lining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 29’’(14.5×2) / Armpit to armpit: 31″(15.5×2) / Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:26″

















Reviews
There are no reviews yet.