Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Halara Flex Jeans Women Blue Rolled Hem Wide Leg Denim Size L High Waisted New
$39.97 $31.98
- The Halara Flex Jeans for women in size L feature a wide-leg style with a high waisted design and a rolled hem.
- Made from a comfortable and stretchy denim fabric with a zip closure and button accents, these jeans are perfect for year-round wear. With a cuffed and relaxed fit, these versatile jeans are machine washable and showcase a classic solid blue color.
- The 5-pocket design adds both style and functionality to these stylish and trendy denim bottoms from the brand Halara.
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Size | L |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Button |
| Rise | 14 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Pocket Type | 5-Pocket Design |
| Inseam | 25.5 in |
| Style | Wide-Leg |
| Features | ["Comfort", "Cuffed", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Fabric Wash | Medium |
| Garment Care | Machine Washable |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Jeans |
| Length | 39 in |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Halara |
- The Halara Flex Jeans for women in size L feature a wide-leg style with a high waisted design and a rolled hem.
- Made from a comfortable and stretchy denim fabric with a zip closure and button accents, these jeans are perfect for year-round wear. With a cuffed and relaxed fit, these versatile jeans are machine washable and showcase a classic solid blue color.
- The 5-pocket design adds both style and functionality to these stylish and trendy denim bottoms from the brand Halara.



















Reviews
There are no reviews yet.