Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Women Stretch Wide Leg Pleated Pants L Tall Girls Elastic Waist High Rise Zip
$22.97 $18.38
Elevate your everyday style withthese chic Stretch Wide-Leg Pleated Pants, designed especially for tall women
Featuring a flattering high-risefit, a comfortable elastic waistband, and a smooth zip closure
These pants blend effortlesssophistication with all-day wearability
Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 22” -Inseam: 27″ – Length: 50’’ – Leg Opening: 12.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | L Tall |
| Accents | Pleated |
| Vintage | No |
| Rise | 22 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 27.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Elastic Waist", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 16.5 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Front Type | Pleated |
| Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Tall |
| Type | Pants |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | Luxury |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Rosche |
Elevate your everyday style withthese chic Stretch Wide-Leg Pleated Pants, designed especially for tall women
Featuring a flattering high-risefit, a comfortable elastic waistband, and a smooth zip closure
These pants blend effortlesssophistication with all-day wearability
Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 22” -Inseam: 27″ – Length: 50’’ – Leg Opening: 12.5″



















Reviews
There are no reviews yet.