Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
INC INTERNATIONAL Concepts 2PC Gray Polyester Rayon Stretch Pant(12) Suit (14)
$44.97 $35.98
Material: Rayon-Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 side pockets-2 faux back pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 25.5”-Length: 26”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 13” -Inseam: 31.5″ – Length: 41.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 12-14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12-14 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 36 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | INC International Concepts |
Material: Rayon-Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 side pockets-2 faux back pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 25.5”-Length: 26”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 13” -Inseam: 31.5″ – Length: 41.5”























Reviews
There are no reviews yet.