Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
INC INTERNATIONAL CONCEPTS Green Rayon Nylon Spandex Ruffle Belted Blazer SZ M
$38.97 $31.18
Material: Spandex-Rayon-Nylon& Lining: Polyester
Blazer has Lining –Loopsfor belt-2 Pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Rayon-Nylon-Spandex |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Belted |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | INC International Concepts |
Material: Spandex-Rayon-Nylon& Lining: Polyester
Blazer has Lining –Loopsfor belt-2 Pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23”

















Reviews
There are no reviews yet.