Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ISABELLA 2PC Gray Polyester Metallic Notch Collar Cocktail Pant Suit Size 10
$56.97 $45.58
Material: Polyester / Suithas Lining / Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 13” -Inseam: 32″ – Length: 43”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Metallic |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Isabella |
Material: Polyester / Suithas Lining / Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 13” -Inseam: 32″ – Length: 43”





















Reviews
There are no reviews yet.