Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
ISABELLA Women Ash Polyester Skirt Suit Size 20W Lined Collarless Ruffle 2PC
$43.97 $35.18
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2)- Hips: 52″(26×2) – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 20W |
| Hips | 52 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 20W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ash |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Isabella |
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2)- Hips: 52″(26×2) – Length: 33”

























Reviews
There are no reviews yet.