Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
J Crew Viscose Stretch Pants Size 6 High Rise Cameron Flat Front Skinny Trouser
$34.97 $27.98
Material: Elastane-Viscose-Polyester
Pant has 2 back faux pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 26″ – Length:37.5’’ – Leg Opening: 6.0″ – Interior Hem: 2.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | China |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Stretch |
| Vintage | No |
| Rise | 11.5 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 26 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Viscose-Polyester-Stretch |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Skinny |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | J.CREW |
Material: Elastane-Viscose-Polyester
Pant has 2 back faux pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 26″ – Length:37.5’’ – Leg Opening: 6.0″ – Interior Hem: 2.0″



















Reviews
There are no reviews yet.