Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JOHN MEYER 2PC Plum Polyester Velvet Lined Flared Cocktail Skirt Suit 18
$46.97 $37.58
Material:Polyester-Velvet / Lining: Acetate – Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:23.5” – Length: 22”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Plum |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Velvet |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Hip Size | 48 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material:Polyester-Velvet / Lining: Acetate – Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:23.5” – Length: 22”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 23.5”



























Reviews
There are no reviews yet.