Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Blazer Size 18 Pink Beaded Embroidered Shawl Collar Ruffle
$33.97 $27.18
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:35 ’’(17.5×2)
Armpit to armpit: 42’’(21×2)
Shoulder to cuff: 25”
Length, from back ofcollar seam to hem: 23’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 18 |
| Fabric Type | Crepe |
| Accents | ["Belt", "Ruffle"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Collared", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:35 ’’(17.5×2)
Armpit to armpit: 42’’(21×2)
Shoulder to cuff: 25”
Length, from back ofcollar seam to hem: 23’’



















Reviews
There are no reviews yet.