Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Pant Suit 14 Dark Green Lined Peak Collar Career 2PC
$49.97 $39.98
Material & Lining: Polyester/ Suit and Pant have Lining
Suit has 2 pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 33”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 32.5″ -Length: 45” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Rayon-Linen"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester/ Suit and Pant have Lining
Suit has 2 pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 33”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 32.5″ -Length: 45” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.