Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Pant Suit Size 14 Taupe Lined Notch Collar Lined 2PC New
$76.97 $61.58
Material & Lining: Polyester / Jacket has 2 pockets -Pants has 2 side pockets
Measurements areapproximate
Jacket: Shoulder toshoulder:34″(17×2) – Pit to Pit:40″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5” – Length:22″
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Inseam:32″ – Length:43’’
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Taupe |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester / Jacket has 2 pockets -Pants has 2 side pockets
Measurements areapproximate
Jacket: Shoulder toshoulder:34″(17×2) – Pit to Pit:40″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5” – Length:22″
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Inseam:32″ – Length:43’’



















Reviews
There are no reviews yet.